Nasze miasto. Nasze ciekawostki...



Czy wiesz, że … Świnoujście jest pełne historii !!!
Udowodniliście, że tak!!!

Nasza zabawa zamieniła się w wielką księgę ciekawostek o Świnoujściu. Od czasów najdawniejszych po współczesne. Od bardzo wyszukanych po dość powszechne. Ale wszystkie dotyczą naszego pięknego, bogatego w historię Świnoujścia. Sami zobaczcie, jak wiele miejsc, wydarzeń, budynków wokół nas ukrywa swoją tajemnicę sprzed lat.  Ile można zorganizować wspaniałych po naszym mieście spacerów, przejażdżek rowerowych, lekcji w terenie. Dziękuję moim uczniom za zaangażowanie. Jeszcze w życiu nie przeczytałam takiej ilości maili. Jesteście super. Przepraszam, że nie mogę umieścić na blogu wszystkich nadesłanych ciekawostek. Niektóre też musiałam skrócić. Życzę wszystkim miłego oglądania i czytania :) 

***
Kacper Wolicki 5s
Czy wiesz, że na świnoujskiej plaży były przepiękne mola ???  Dziś nie ma ani jednego :(. 


***
Natalka Wielgołaska 6c
Czy wiesz, że w 1824 roku Świnoujście ogłoszone zostaje kąpieliskiem morskim.
Uroczyście otwarto pierwszy sezon wczasowy. Zaplanowano utworzenie parku zdrojowego, który miał oddzielić miasto od dzielnicy kuracyjnej. W Świnoujściu odpoczywali wczasowicze z Polski - kompozytor Feliks Nowowiejski i cała rodzina Kossaków. 
***
Mateusz Aleksandrowicz 5s
Czy wiesz, że budynek obecnej Poczty został zbudowany w 1878 roku i od początku istnienia stanowił jedną z najnowocześniejszych placówek pocztowych w cesarskich Niemczech. 


Michał Kaszubowski 6c
Czy wiesz,  że podczas II wojny światowej w Świnoujściu funkcjonowała mała stocznia. Baza zaopatrzenia floty wojennej oraz port przeładunkowy. Obsługiwał głównie okręty podwodne i kutry. Miasto i port zostały mocno zniszczone podczas nalotów aliantów,  które odbyły się 12 marca i 16 kwietnia 1945 roku.

***
Kuba Łukaszewicz  6b
Czy wiesz, że Chorzelin , część miasta Świnoujścia, dawna wieś, włączona w granice Świnoujścia w 1939 r. została zlikwidowana wraz z budową portu morskiego Świnoujście. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Osternothafen. W 1947 r. ustalono urzędowo polską nazwę Chorzelin.



***
Lila Tatarczuk 6f
Czy wiesz jak wyglądała pierwsza zjeżdżalnia w Świnoujściu. 

***
Pola Kisiel 6c
Czy wież, że słynna Mata Hari,późniejsza słynna kobieta- szpieg, spotykała się tutaj w Świnoujściu  z późniejszym admirałem Wilhelmem Canarisem, który zwerbował Mate do niemieckiego wywiadu. 



***
Natalka Koszykowska 6b
Czy wiesz, że w Świnoujściu radzono sobie z wirusami i chorobami. Pierwszą kwarantannę –  miejsce odosobnienia dla osób przybywających do portu z „podejrzanego” kraju lub chorujących na tajemnicze przypadłości  wzniesiono w Świnoujściu  już w XVIII wieku. Taką funkcję  pełnił mały barak, który postawiono na zlecenie władz na skraju osiedla Osternothafen. Na skraju osiedla Warszów.



***
Emilka Apanasik 5c
Czy wiesz, że Pomnik lotników RAF znajduje się na wyspie Karsibór. Upamiętnia zestrzelony 16 kwietnia 1945 r brytyjski bombowiec, który brał udział w nalotach na krążownik Lutzow. Pomnik stoi w miejscu, gdzie maszyna uderzyła o ziemię.
Tutaj też pierwotnie pochowano 6 członków załogi. Po wojnie w roku 1949, ich prochy przeniesiono do Poznania na cmentarz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.



***
Lenka Szepke  6b
Czy wiesz, że najstarsza ulica miasta to obecna ulica Bohaterów Września, która powstała w 1748 roku i nosiła nazwę Lootsenstrasse - ulica Pilotów. 

  
***
Ola Krawczyk  6b
A wiesz że ta ulica Armii Krajowej zmieniała swoją nazwę aż cztery razy. Pierwsza nazwa to Lindenstrasse po roku 1933 zmieniono ją na Hermann Goering Strasse. Po piętnastu latach zmieniono na Armii Czerwonej aż do lat 90-tych XX wieku i wtedy to dokonano ostatniej zmiany i obecnie jest to ulica Armii Krajowej. To ulica od promu aż do Placu Wolności. Budynek z balkonami i ten obok zachowały się do dzisiaj. W tym z balkonami na dole znajduje się restauracja i Galeria Sztuki Współczesnej-miejsce sztuki  44.




***
Amelka Karpowicz 6e
Czy wiesz, że w XVII wieku nie istniała jeszcze żadna latarnia morska, ale jej funkcje pełniło ognisko o dużych rozmiarach, palone na wzniesieniu w Chorzelinie.  Pierwsza latarnia morska powstała w 1805 roku i zbudowana była z desek i luster. Budowę obecnej latarni rozpoczęto w 1854 roku i uruchomiono po raz pierwszy w 1857roku.


***

Wiki Krasowska - Nowak  5c
Czy wiesz , że około 200 lat temu w Świnoujściu toczyła się przez 40 lat tzw ,,Świńska wojna'' , w której mieszkańcy nie chcieli sobie dać odebrać prawa do posiadania drobnego inwentarza, w tym najbardziej świń,  przez królewskich urzędników, , którzy chcieli prowadzić  miejski ład i typowo miejską zabudowę.

  ***
Przemek Wierzbicki 6e

Czy wiesz, że budynek Sanatorium - Energetyk wybudowany w latach 1905 - 1907 był jednym z największych i najpiękniejszych budynków rodzinnych w przedwojennym Świnoujściu, w pełni wyposażonym w wodę bieżącą i prąd.  Przed wojną budynek służył działalności hotelarskiej – jako HOTEL „ATLANTIC”. W czasie II wojny światowej budynek został mocno zniszczony.

 ***

Martyna Dziuba 6f
Czy wiesz że w obecnym Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieścił się Urząd Stanu Cywilnego zwany inaczej " Fabryką Szczęścia".
***
Antoni Krogulec 5s
Czy wiesz, że najcięższa zima naszych czasów w Świnoujściu była w 1963 rok. Miasto zostało wtedy odcięte od Polski na 3 tygodnie. Nie kursowały promy. Zamarzł cały Zalew Szczeciński i Zatoka Pomorska oraz część Bałtyku.


  ***
Weronika Mleczko 5b
Czy wiesz, że 4 sierpnia 1907 roku nastąpiło spotkanie w Świnoujściu Kaisera Wilhelma II z Carem Mikołajem II. Spotkanie to było promyczkiem nadziei na utrzymanie pokoju w Europie. W trakcie całego spotkania trwała przyjazna atmosfera pomiędzy kuzynami. Całość spotkania była zwieńczona ogromnym rozbłyskiem na niebie świetlnych liter W i N co symbolizowało przyjaźń pomiędzy mocarstwami i rodzinną braterskość monarchów.



***

Emilia Olejarz 5c
Czy wiecie, że budowa falochronów w latach 1818 - 1824 spowodowała, że nawet w sztormowe dni wejście do portu było bezpieczne i spokojne. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo w 1828 roku ustawiono na falochronie świecącą stawę.


***
Michał Tarnowski 5a
Czy wiesz, że 2 maja w Święto Flagi zawieszana jest na latarni największa flaga w Polsce.



***
 Nazari Balaniuk 5c
Czy wiesz, że na wzgórzu przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego  i Matejki stał kiedyś obiekt nazywany Waldschlossenv- Leśnym Zamkiem.  Miejsce to potocznie nazywane jest wzgórzem klasztornym, chociaż jako żywo klasztoru tam nigdy nie było. 



 ***
Zosia Dębicka 5c
Czy wiesz, że w roku 1963 przypłynął do Świnoujścia z Gdańska  prototypowy bajeczny prom pasażerski pod piękną nazwą „Profesor Filutek".  I był też Fafik. Ale śmieszny ten mały prom i zabierał tylko ludzi, samochody wjeżdżały innym promem Wolin i Świnoujście, które zabierały zaledwie kilka samochodów,  a w kolejce stały też wozy zaprzęgnięte w konie.

***

Marcel Karpowicz 5c
Czy wiesz, że w przedwojennym Świnoujściu opodal dzisiejszego Kapitanatu była Kula Czasu, czyli portowy wskaźnik dokładnego czasu.


***
Jan Wyralski 5s
Czy  wiesz, że w Świnoujściu w 2015 roku znaleziono na budowie skarb? 
W drewnianej skrzynce głęboko w ziemi zakopane były srebrne sztućce i talerze. Zawinięte były w gazetę z 1945 roku. 


Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!!!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

dla wszystkich uczniów, 22 czerwca

dla wszystkich uczniów, 19 czerwca

6c, 6f - 27 kwietnia