6c - środa, 10 czerwca
Temat: Utworzenie Księstwa Warszawskiego
Przeczytaj tekst:
Zwycięstwo Napoleona nad siłami prusko‑rosyjskimi pod Frydlandem w czerwcu 1807 roku pozwoliło na działania rozstrzygające o losie Polaków, przy ich czynnym militarnym współudziale. W trakcie rokowań pokojowych z carem Aleksandrem I w Tylży (lipiec 1807 roku) przedmiotem przetargów stały się pokonane Prusy. Uniknęły one likwidacji, ale straciły tereny położone na zachód od Łaby oraz większość ziem zagarniętych w wyniku III rozbioru Polski. Efektem kompromisu między Francją i Rosją było utworzenie Księstwa Warszawskiego. Napoleon liczył się ze zdaniem Aleksandra I, a zarazem nie chciał zlekceważyć wysiłku militarnego Polaków. Zdając sobie sprawę, jakie wrażenie na mocarstwach zaborczych wywrze odbudowa ich państwowości, w nazwie Księstwa celowo zrezygnował z nawiązywania do polskości. Zaproponował też carowi, aby przejął władzę nad nowym państwem, Aleksander I jednak odmówił. Zgodził się natomiast przystąpić do blokady kontynentalnej, wymierzonej w Wielką Brytanię.
W granicach Księstwa Warszawskiego znalazły się ziemie zabrane przez Prusy w II i III rozbiorze Polski. Do Księstwa przyłączono też Bydgoszcz i Toruń – nabytki pruskie z I rozbioru. Gdańsk ustanowiono wolnym miastem pod protektoratem Francji. Polacy odzyskali 1/7 dawnego obszaru (czyli obszaru sprzed 1772 roku) Rzeczypospolitej.
Księstwo Warszawskie było monarchią konstytucyjną. W lipcu 1807 roku zostało obdarzone przez cesarza Francuzów konstytucją. Wprowadzenie tego aktu prawnego z pominięciem parlamentu nosi pochodzącą z języka francuskiego nazwę „oktrojowanie˝. Władzę ustawodawczą w Księstwie sprawował dwuizbowy parlament (Sejm i Senat). Jego rola ograniczała się wyłącznie do zatwierdzania projektów rządowych. Władzę wykonawczą posiadał książę (król Saksonii), do którego należała również inicjatywa ustawodawcza, a także rząd (Rada Ministrów) i Rada Stanu. Rada Stanu była francuskim wynalazkiem ustrojowym. Pełniła funkcję łącznika między księciem, rządem a parlamentem.
Na podstawie tekstu wpisz do zeszytu punkty, które będą odpowiedzią na pytania:
1. Kiedy i z czyjej inicjatywy powstanie Księstwo Warszawskie?
2. Jakie obejmowało terytorium?
3. Jaki ustrój panował w Księstwie Warszawskim?
Pozdrawiam serdecznie!
Natalia W 6c obecna
OdpowiedzUsuńMaksym H.obecny
OdpowiedzUsuńNatalia K. 6c obecna
OdpowiedzUsuńAleksander O. 6c obecny
OdpowiedzUsuńGracjan Z. 6c obecny
OdpowiedzUsuńAleksander Ś. obecny
OdpowiedzUsuńRafał nowak 6c obecny
OdpowiedzUsuńPola K. obecna
OdpowiedzUsuńPaweł Ż. Obecny
OdpowiedzUsuńZuzanna Ł. obecna
OdpowiedzUsuńBartosz B
OdpowiedzUsuńMarlena K obecna
OdpowiedzUsuńKsenia R. Obecna
OdpowiedzUsuńJulia K. 6c obecna
OdpowiedzUsuńJulia I. obecna
OdpowiedzUsuńHania P. Obecna
OdpowiedzUsuńSzymon U 6c obecny
OdpowiedzUsuńOliwia Cz obecna
OdpowiedzUsuń